Vrásky - prečo vznikajú a ako sa ich zbaviť

kozmetika proti vráskam
Vrásky - prečo vznikajú a ako sa ich zbaviť

 

Vrásky sú bežná súčasť života a skôr či neskôr sa objavia na každej tvári. Vplyv na to majú gény, životospráva, starostlivosti o pleť a dokonca aj naša mimika. Prvé vrásky sa objavujú mimické vrásky v okolí úst a očí. Taktiež na čele, pri koreni nosa a najmä u fajčiarov nad hornou perou sú vrásky veľmi bežné.
 

Vrásky sa objavujú pomerne skoro, dvadsaťpäťky sú časté a bežne vyskytujú najmä v okolí očí,  kútikov úst a medzi obočím kde je pokožka najtenšia. Je to spôsobené zníženou tvorbou kolagénu a elastínu (bielkoviny,

ktoré dodávajú koži elasticitu a pružnosť). S vekom sa ich produkcia znižuje v zhruba o 1,5% ročne a po štyridsiatom roku sa už netvorí takmer vôbec. 
 

Čas síce nezastavíme, ale starnutie pokožky môžeme spomaliť a vhodným korekčným dermatologickým ošetrením zmierniť prejavy starnutia.
 

Vrásky nemožno považovať za zdravotné ochorenie v pravom slova zmysle, ale obavy zo zmien fyzického vzhľadu spôsobené starnutím môžu mať nepriaznivý vplyv na kvalitu života. V niektorých prípadoch môžu obavy z fyzického vzhľadu ovplyvniť osobné interakcie, pracovné fungovanie a sebaúctu. V spoločnostiach, v ktorých sa cení udržanie mladistvého vzhľadu, rastie dopyt po intervenciách, ktoré zlepšujú viditeľné príznaky starnutia, s pribúdajúcim vekom obyvateľstva. Medicals Cosmetics ponúka celý rad medicínskej kozmetiky zameranej proti starnutiu a vráskam


Vrásky a dermatologická definícia

Vrásky sú viditeľné záhyby alebo ryhy na pokožke. Vrásky šírky a hĺbky menej ako 1 mm sú jemné vrásky a vrásky väčšie ako 1 mm sú hrubé vrásky. Väčšinou sa vrásky vyskytujú na tvári, predlaktiach a rukách.

 

Podľa vzhľadu rozoznávame tri kategórie vrások

Vrásky možno rozdeliť podľa toho, ako vyzerajú alebo podľa toho, kde sa nachádzajú.

 


Vrásky rozlišujeme:

Mimické vrásky

Sú podmienené mimikou tvárových svalov, ktoré sa upínajú do kože. Zväčša sú hluboké a

je jich menej ako vrások stareckých. U niektorých povolaní môžu byť tieto vrásky viditeľnejšie, vzhľadom na to, že pri svojej profesii pravidelne zapájajú tvárové svaly (napr. herci, učitelia). 
 

Mezi mimické vrásky patrí: 

 

Mimické vrásky se delia na:

Medzi mimické vrásky se zaraďujú fyziologické ryhy a vrásky, ktoré sú vrodené a má ich každý človek.

 

Druhy fyziologických rýh a vrások:

 

Starecké vrásky

Starecké vrásky vznikají hlavne působením UV žiarenia a snižováním koncentrácie kolagénu, elastínu, vody a kyseliny hyalurónovej (obklopuje bunky kože a zaručuje pleti mladý a hladký vzhľad). Pleť přestává být hladká, pevná a sjednocená. Tvorba týchto zložek preti, ktoré nám zabezpečujú mladistvý vzhľad je individuálna a záleží na genetike, spôsobe života, prekonaných chorobách. 

 

Rizikové faktory vrások

Vrásky sú neodmysliteľnou súčasťou kozmetickej diagnózy. Sú to geneticky dané zmeny

fyziologie kože. Začínajú sa tvoriť mezi 25-30 rokom života.

 

Sú tvorené: 
 

 

Vnútorné faktory vzniku vrások

Tieto faktory prispievajú k starnutiu pokožky, strate pružnosti, krehkosti pokožky a tvorbe záhybov a rýh na pokožke (vrások). 
 

Účinky tehotenstva a menopauzy a vplyv na vrásky tváre skúmali viaceré štúdie. U žien po menopauze sa nedostatok estrogénu považuje za dôležitý faktor prispievajúci k rozvoju vrások. Jedna štúdia zistila, že vrásky na tvári sa významne zvýšili s nárastom počtu tehotenstiev.

 

Strata stavebných zložiek kože: za pevnosť a pružnosť kože sú zodpovedné predovšetkým bielkoviny kolagén a elastín. 

kolagén proti vráskam

✅ ODPORÚČAME: Patent Colagen booster pre tvorbu kolagénu a proti ochabnutiu pleti 

 

 

Strata vody – prirodzeným starnutím sa postupne znižuje obsah vody v koži.

 

Nahromadenie voľných radikálov – voľné radikály odbúravajú kolagén na menšie, neúčinné bielkoviny.

 

Vonkajšie faktory vzniku vrások

Životný štýl a prostredie v ktorom žijeme môže urýchľovať proces starnutia a vznik vrások. 
 

Poškodenia ultrafialovým žiarením (svetom) sa líši podľa typu pokožky a nie na každého má pobyt na slniečku rovnaký vplyv. Líši sa to od farby pleti. Vystavovaním kože slnečnému žiareniu urýchľujeme proces starnutia (tzv. photoaging). Keďže je však slnečné žiarenie najlepší spôsob získavania vitamínu D. Ideálna dávka je cca 15 minút denne.

Nadmerné vystavovanie kože slnečnému žiareniu vedie k tomu, že v tridsiatke vyzeráme ako 40-roční. Európania majú 3 až 4-krát nižšiu toleranciu voči slnečným lúčom. Je to spôsobené inou pigmentáciou kože.
 

Vrásky z fajčenie: zistilo sa, že vrásky na tvári u mužov a žien boli častejšie u fajčiarov ako u nefajčiarov. Zistilo sa tiež, že riziko miernych až silných vrások u celožitovných fajčiarov je viac ako dvojnásobné ako u príležitostných fajčiarov
 

Medzi ďalšie vonkajšie faktory patrí stres, alkohol, nesprávna životospráva, chemikálie, znečistenie životného prostredia (vedie k oxidačnému stresu, který způsobuje starnutie pleti), taktiež aj poveternostné vplyvy ako napr. chlad. 
 

Ako spomaliť vznik vrások?

Vitamíny

Vitamín C je potrebná zložka pre tvorbu kolagénu

Vitamín C obsahuje aj celý rad overených kozmetických prípravkoch Medical Cosmetics.
 

 

Vitamín A (retinol) reguluje rast nových buniek. Pri nedostatku vitamínu A dochádza k nadmernému olupovaniu pokožky a akné. Užívanie prirodzeného vitamínu A je určite vhodné no nadmerná konzumácia napr. mrkvy pomáha voči vráskam len minimálne, preto je účinnejšie aplikovať kozmetické prípravky s vitamínom A. 
 

 

Vitamín E sa vyskytuje vo viacerých formách a najznámejšia / najaktívnejšia je alfa-tokoferol. Chráni bunkové štruktúry a nenasýtené mastné kyseliny pred prirodzenou degradáciou. 

 

Starostlivosť o pleť kvalitnou kozmetikou

Každodenná rutina je veľmi dôležitá k zachovaniu mladistvého vzhľadu. Vhodné je pleť pravidelne čistiť a natierať prípravkami proti starnutiu (anti age), ideálne aj s ochranným faktorom proti slnku.