Kyselina hyalurónová a starnutie pokožky

hyselina hyalurónová starnutie kože

Starnutie pokožky je komplikovaný proces ktorý podlieha mnohým faktorom. Starnutie vo všeobecnosti pozostáva z dvoch odlišných a nezávislých mechanizmov:

 

Mladistvá pokožka sa vyznačuje tým, že si zachováva svoju pružnosť a poddajnosť (okrem iného vďaka vysokému obsahu vody). Každodenné vonkajšie vplyvy, ktorým je vystavená naša pokožka (vonkajšie starnutie), okrem bežného starnutia, spôsobujú stratu vlhkosti. Kľúčovou molekulou podieľajúcou sa na vlhkosti pokožky a jej starnutí je kyselina hyalurónová, ktorá má jedinečnú vlastnosť zadržiavať vodu. 


Čo je kyselina hyalurónová ?

Je polysacharid, ktorý sa podieľa na oprave tkanív ľudského tela. Nachádza sa v celom organizme. Telo človeka obsahuje asi 15 g kyseliny hyalurónovej a koža asi polovicu z celkového množstva. Okrem kože sa vyskytuje v kĺboch, v sklovci oka, či v pupočnej šnúre. Zaujímavé je, že nie len človek ale aj niektoré baktérie tiež dokážu tvoriť kyseliny hyalurónovú, ktorá má pre ne ochranný funkciu. 


Funkcia kyseliny hyalurónovej v tele

Táto jedinečná molekula je v podlených desaťročiak v záujme vedcov aj ľudí na celom svete.

 

Medzi hlavné funckie patria: 

 

Kyselina hyalurónová v pokožke

Ako sme už spomenuli, v koži sa vyskytuje až 50% kyseliny hyalurónovej a jej hlavná funkcia v pokožke je regulovať množstvo vody. S tým súvisí mladý vzhľad pokožky, elasticita a tzv. "sviežosť pleti". 

 

Okrem prirodzeného výskytu sa kyselina hyalurónová aplikuje na pokožku v podobe prípravkov (medicínskej kozmetiky), akými sú napr.  

 

Kyselina hyalurónová a starnutie pokožky

Najdramatickejšou histochemickou zmenou pozorovanou v starnúcej pokožke je výrazné zmiznutie epidermálnej kyseliny hyalurónovej.

 

Dôvody pre túto stratu pri starnutí nie sú úplne známe. Je však dokázané, že v starnúcej koži vplyvom veku sa kyselina hyalurónová nie len stráca ale dochádza aj k zníženiu veľkosti jej polymérov v pokožke.

Epiderma (pokožka)  teda stráca hlavnú molekulu zodpovednú za väzbu a zadržiavanie molekúl vody, čo vedie k strate vlhkosti pokožky. 

Čím postupne vznikajú viditeľné prejavy starnutia pokožky. 

Čo sú hlavne viditeľná prejavy, ktoré charakterizujú starnúcu pleť: 

 

Vonkajšie faktory starnutia pokožky - predčasné starnutie pokožky

Predčasné starnutie pokožky je výsledkom opakovaného a dlhodobého vystavenia UV žiareniu. Približne 80% starnutia pokožky tváre sa pripisuje práve vystaveniu UV žiareniu (hlavne zo svetla).

Poškodenie pokožky UV žiarením spôsobuje spočiatku miernu formu hojenia rán a je najskôr spojené so zvýšením koncentrácie kyseliny hyalurónovej v koži. Je to spôsobené tým, že pokožka sa chce brániť proti poškodeniu kože (pri opaľovaní dobre známe začervenanie kože)  a využíva na to aj kyselinu hyalurónovú.  

 

Pri rozsiahlejšom a dlhodobom účinku UV žiarenia (napr. ak na slnku trávite veľa času bez ochranných krémov) naopak kyselina hyalurónová ubúda z kože a postupne sa prestáva prirodzene tvoriť a nahrádza ju v pokožke chondroitín sulfát. 

 

Následkom nadmerného opaľovania a vystavenie pokožky UV žiareniu odlišujeme tzv. fotoaging (predčasné starnutie UV žiarením) a prirodzené starnutie pokožky. Jedinci s svetlou pleťou sú postihnutý viac a nadmerné slnenie u nich vyvoláva rýchlejšie starnutie pleti ako u snedých ľudí. 

 

Zdroje: 

Photoaging

Recent advances in hyaluronic acid based therapy for osteoarthritis

Hyaluronic acid: A key molecule in skin aging